OPIS REJSU ŻEGLARSKIEGO

DO WYDRUKU

OPIS REJSU ŻEGLARSKIEGO – MAZURY 2022

Organizujemy – rejsy żeglarskie po Mazurach dla osób pełnoletnich, a nawet w wieku dojrzałym. Jest to urlop bez pracy, bez psów i bez kłopotów, ale z pełnym wyżywieniem i na wesoło !

ROZPOCZĘCIE REJSU SEZON LETNI / rejs Boże Ciało ma oddzielny opis  zobacz tutaj: Boże Ciało/
Sobota, pierwszy dzień rejsu. Spotykamy się w naszej bazie „Gościniec Jora” o godz. 16:00.  Bardzo proszę o niespóźnianie się, bo to bardzo utrudnia organizację. Wiemy, że w sobotę jak ZAWSZE na trasach dojazdowych będzie bardzo duży ruch i spore KORKI, ale to żadna wymówka. PO PROSTU wyjedźcie godzinę wcześniej 🙂 Samochody zostawiamy na płatnym parkingu, 10zł/doba. Na terenie ośrodka można zjeść dobry obiad w niezłej cenie, można też zarezerwować nocleg. Pierwszy posiłek żeglarski w dniu rozpoczęcia rejsu, to kolacja około godz. 19:30 – 20:00

Link do ośrodka i kontakt do Gościńca: http://www.jora.mazury.info.pl/jora

Mapka dojazdu – około 8 km od Rynu, 10km od Mikołajek, 13km od Mrągowa.

ZAKOŃCZENIE REJSU
Sobota, to ostatni dzień rejsu. Rejs kończymy w tym samym porcie gdzie zaczynamy. Po wypakowaniu i posprzątaniu jachtu przez załogę rozstajemy się około godz. 11:00. Ostatnim posiłkiem w dniu zakończenia rejsu będzie śniadanie około godz. 8:30.

DOJAZD NA MIEJSCE
Dojazd we własnym zakresie, ale jest możliwość kontaktowania się uczestników z jednego miasta w celu zorganizowania wspólnego transportu. Bardzo często jedna osoba jadąca swym autem zabiera innych uczestników. Taniej i sympatyczniej. Trzeba tylko odpowiednio wcześniej to zgłosić .

UCZESTNICY
Rejs żeglarski jest formą turystyki aktywnej. Uczestnicy biorą czynny udział w obsłudze jachtu w trakcie żeglugi, w zachowaniu czystości na jachcie oraz przygotowywaniu posiłków. Życie na jachcie jest wspaniałą przygodą, wymaga jednak od załogantów pewnego wysiłku. Czasem drobne sprawy, które na lądzie nie mają żadnego wpływu na nasze życie, na jachcie zupełnie niepotrzebnie urastają do dużego problemu. Dlatego receptą na udany rejs jest poczucie humoru, tolerancja, otwartość oraz pozytywne podejście do turystycznego życia bez wygód. Duże znaczenie ma też umiejętność współpracy z pozostałymi członkami załogi, dbałość o higienę osobistą i prywatność innych osób oraz zachowanie porządku na jachcie. Z chwilą oddania ostatniej cumy, zapominamy o kłopotach dnia codziennego i stajemy się załogą jachtu, wyruszającą po wakacyjną przygodę.

KAUCJA
Najpóźniej w chwili wejścia na jacht, każdy uczestnik wpłaca gotówką Komodorowi kaucję w wysokości 200 zł. Kaucja zostanie zwrócona w dniu zakończenia rejsu, po potrąceniu ewentualnych strat powstałych na jachcie, wynikłych z winy załogi np. zgubienie- zniszczenie- utopienie itp. elementów wyposażenia jachtu. Kaucja nie obejmuje zniszczeń dokonanych przez uczestnika innemu uczestnikowi. Za straty w sprzęcie wynikające z błędów w sztuce żeglarskiej odpowiada sternik. Proszę przeczytać akapit na końcu opisu <SPRZĄTANIE JACHTU NA ZAKOŃCZENIE REJSU>

OGÓLNE ZASADY ORGANIZACJI REJSU
Kierownikiem rejsu jest Komodor. Podlegają mu sternicy poszczególnych jachtów. Uczestnicy zostaną podzieleni na załogi, których liczebność i skład ustali Komodor w porozumieniu z uczestnikami. Sternicy organizują życie załóg, odpowiadają za bezpieczne prowadzenie jachtów, prowadzą podstawowe szkolenie żeglarskie, są przewodnikami i doradcami uczestników. Załogi dzielone są na wachty, które codziennie przejmują obowiązki przygotowywania posiłków oraz utrzymywania
jachtu w czystości. Wachty najczęściej liczą 2 osoby. Uczestnicy rejsu nie muszą posiadać żadnych umiejętności żeglarskich.

TRASA REJSU POŁUDNIE (na mapie nr.1 kolor żółty)
Odwiedzimy jeziora : jez. Tałty + jez. Mikołajskie + jez. Śniardwy + jez. Seksty + jez. Bełdany.
Odwiedzimy miejscowości: Mikołajki, Ryn oraz inne przystanie żeglarskie na przykład Okartowo na północy jez. Śniardwy.
Na specjalne życzenie uczestników odwiedzimy ośrodek Galindia na jez. Bełdany.
Dokładna trasa Waszego rejsu zostanie ustalona przez Komodora po konsultacji z uczestnikami. Rejs jest propozycją skierowaną do miłośników dzikiej przyrody i traperskiego życia, pragnących odpocząć od zgiełku współczesnej cywilizacji. Noclegi organizowane będą głównie przy leśnych biwakach, bez dostępu do prądu i urządzeń sanitarnych. Duże, hałaśliwe porty będziemy odwiedzać wyłącznie w celu dokonania koniecznego zaopatrzenia, ładowania akumulatorów oraz skorzystania z urządzeń sanitarnych (prysznic). Wieczory spędzamy głównie na zabawie przy ognisku, śpiewając szanty, piekąc kiełbaski i popijając różne napoje.
Uczestnicy pokrywają we własnym zakresie koszty biletów wstępu do odwiedzanych obiektów oraz posiłków w restauracjach i tawernach. Większość dużych portów w cenie noclegu ma obowiazkową opłatę za prysznic i WC, są one wtedy do dyspozycji uczestników dowolną ilość razy, ale trzeba zapłacić za to z góry. W praktyce wygląda to tak, że organizator płaci w Kapitanacie opłatę portową i osobową, a uczestnicy opłatę osobową (wc i prysznic) zwracają Organizatorowi. Opłaty osobowe zależnie od portu wachają się od 10 do 16 zł za dobę. Możemy unikać tych droższych portów na życzenie uczestników, w części południowej jest to możliwe.  Opłaty portowej i wejście uczestnika do Galindii nie ma w cenie.

TRASA REJSU PÓŁNOC (na mapie nr.2 kolor pomarańczowy)
Odwiedzimy jeziora : jez. Tałty + Kanały Mazurskie + jez. Jagodne + jez. Niegocin + jez. Kisajno + jez. Dargin + jez. Mamry.
Odwiedzimy miejscowości : Giżycko lub Wilkasy oraz przystanie żeglarskie na szlaku jezior północnych. Dokładna trasa Waszego rejsu zostanie ustalona przez Komodora po konsultacji z uczestnikami. Rejs jest propozycją skierowaną do miłośników dzikiej mazurskiej przyrody ale też gwarnych portów, tawern i
festiwali żeglarskich. Noclegi organizowane będą w większości w portach z dostępem prądu, WC , prysznica itp.  Uczestnicy pokrywają we własnym zakresie koszty biletów wstępu do odwiedzanych obiektów oraz posiłków w tawernach.
Większość dużych portów w cenie noclegu ma obowiązkową opłatę za prysznic i WC, są one wtedy do dyspozycji uczestników dowolną ilość razy, ale trzeba zapłacić za to z góry. W praktyce wygląda to tak, że organizator płaci w Kapitanacie opłatę portową i osobową, a uczestnicy opłatę osobową( wc i prysznic) zwracają Organizatorowi. Opłaty osobowe zależnie od portu wachają się od 10 do 16 zł za dobę. Możemy unikać tych droższych portów na życzenie uczestników, choć w części północnej jest to trudne gdyż właściwie wszystkie porty przyjęły już taką metodę płatności. Port w Sztynorcie ze względu na BARDZO wysokie opłaty portowe odwiedzimy wyłącznie na specjalne życzenie uczestników. Opłaty portowej oraz osobowej i innych opłat Portu Sztynort nie ma w cenie.

Rejsy jachtem po Mazurach - zeglujznami.pl

JACHTY
Rejs odbywa się na jachtach typu Mellody30, Antila27, Sedna30. Jak na warunki mazurskie są to duże, nowoczesne, wygodne i bezpieczne jachty o długości 8,5 – 9,5 m. W kabinie jest wysokości stania (1,90m) jest 8 miejsc do spania. Koje(łóżka) są dwuosobowe, może się więc zdarzyć koedukacyjne miejsce do spania. Jachty nie są wyposażone w pościel. Na jachtach jest lodówka turystyczna (akumulator). Jej siła mrożenia i pojemność nie jest wielka ale bardzo pomocna w przechowywaniu „wrażliwej” żywności. Na jachcie nie ma prądu 230V, ale w portach po podłączeniu do sieci mamy 230V i można wtedy ładować telefony.  Kabina jachtu oświetlana jest wyłącznie z akumulatora. Nie wolno palić świeczek, wyłącznie latarki. Zdjęcia wnętrz jachtów dostępne są w naszej galerii (zobacz tu: zdjęcia jachtów).

POSIŁKI
Posiłki przygotowywane są własnoręcznie przez załogę (przez wachtę kuchenną) z produktów dostarczonych przez organizatora. Produkty dostarczane są na trzy posiłki dziennie. Kambuz (czyli kuchnia) jest wyposażony w dwupalnikową kuchenkę gazową, garnki, czajnik gazowy (nie elektryczny), patelnie, deski do krojenia, kubki, talerze i sztućce. Na jachtach mimo turystycznej lodówki, wyżywienie będzie opierało się głównie na puszkach, półproduktach w słoikach oraz daniach gotowych (zapewniamy próżniowo pakowane kiełbaski na ognisko). Herbata ekspresowa, cukier, ryż, makaron, chleb zwykły. Nie jest to niestety kuchnia domowa, ale staramy się maksymalnie urozmaicić jedzenie o pomidory, ogórki, cebulę, jajka, sery i inne produkty. Warzywa ze zrozumiałych względów, są to jednak tylko dodatki, a nie podstawa wyżywienia. Nie gotujemy, raczej podgrzewamy produkty. Nie prowadzimy kuchni wegetariańskiej oraz innych specjalistycznych diet. Jeśli ktoś chce płynąć będąc na takiej diecie musi sam sobie zapewnić wyżywienie. Jest możliwość negocjacji ceny za rejs. Nie zapewniamy kawy, piwa, soków, owoców, słodyczy, wody mineralnej, innych napojów chłodzących. W trakcie pobytu w niektórych portach będzie możliwość skorzystania z restauracji (na własny koszt). Osoby które nie będą chciały skorzystać z restauracji mogą sobie na jachcie przygotować przeznaczony dla nich tego dnia posiłek. Posiłki są przygotowywane przez wachtę kuchenną w formie porcji zgodnie z otrzymanym na rejs jadłospisem i dostarczonym prowiantem. Własne zaopatrzenie (woda mineralna, słodycze, owoce, papierosy i inne używki) należy kupić z odpowiednim zapasem przed rejsem.

HIGIENA OSOBISTA
Na jachcie nie ma WC ani łazienki ani ciepłej wody. Naszą łazienką jest jezioro, a ciepła woda(prysznic) jest dostępna jedynie w porcie, co 2-3 dni. Natomiast WC ; w portach WC portowe, na biwakach ToiToi lub las i obowiązkowa saperka.
Do mycia zębów korzystamy z czystej wody pitnej ze zbiornika wody na jachcie.
W przypadku rejsów północnych dużo częściej nocujemy w portach, w wersji rejsów południowych częściej nocujemy na „dziko”.  Doradzamy zabranie dwóch ręczników kąpielowych, klapek pod prysznic, dużej torby na te rzeczy, ściereczki do rąk, nawilżonych chusteczek higienicznych, papieru toaletowego i lusterka.
W kabinie jachtów nie korzystamy z dezodorantów w spray’u (w kulce i płynie można), nie malujemy paznokci oraz nie czeszemy włosów. Te czynności wykonujemy poza kabiną.

BEZPIECZEŃSTWO
Za przestrzeganie przepisów żeglugowych oraz bezpieczeństwo na jachcie odpowiedzialny jest sternik. Załoga musi dostosować się do poleceń sternika w tym zakresie. Każdy jacht wyposażony jest w niezbędne środki ratunkowe, kapoki dla całej załogi i koło ratunkowe. Przed wypłynięciem członkowie załogi zostaną zapoznani z zasadami korzystania ze środków ratunkowych oraz poznają zasady bezpieczeństwa. Na Mazurach działa bardzo sprawny system bezpieczeństwa, składający się z świetlnych masztów ostrzegawczych,
tablic meteorologicznych oraz sieci posterunków ratownictwa wodnego WOPR. Każdy z uczestników powinien zapamiętać numer ratunkowy nad wodą – tel; 601 100 100 Kąpiel w jeziorze odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność uczestników, jednakże komodor i sternik mogą zabronić kąpieli. Zalecamy kąpiel w butach do kapieli, jak w Chorwacji. Dno mazurskie jest usiane elementami kaleczącymi stopy. Każdy z uczestników może opuścić teren biwakowania rejsu i pójść na spacer ale ma jednak obowiązek powiadomienia o tym swojego sternika że odchodzi, oraz podać przypuszczalną godzinę powrotu. Przy każdym odejściu absolutnie trzeba zabierać ze sobą telefon, gdyż mieliśmy już przypadki zagubienia się uczestników w ostępach Puszczy Piskiej lub tawernach Mikołajek.

ZDROWIE
W rejsie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby nie mające przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania żeglarstwa. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinny być indywidualnie wyjaśnione przed rejsem z osobistym lekarzem. Za powstałe komplikacje zdrowotne uczestnika w czasie rejsu organizator nie odpowiada. Na rejsie będzie apteczka pierwszej pomocy (wyłącznie środki opatrunkowe). Każdy uczestnik powinien zaopatrzyć się w podstawowe leki we własnym zakresie (np. leki przeciwbólowe, leki na niestrawność i rozwolnienie, leki na oparzenia słoneczne lub jakieś własne ). Prosimy zabrać aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek potrzeby skorzystania z państwowej służby zdrowia. Obywateli UE obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W nagłych przypadkach możemy liczyć na pomoc wodnej karetki pogotowia ratunkowego.

UBRANIE
Trzeba być przygotowanym na wszelkie warunki pogodowe i przed samym wyjazdem należy sprawdzić długoterminową prognozę pogody. Pamiętajmy, że pracując na pokładzie jachtu trudno jest się schować, zarówno przed deszczem, bo czasami niestety musimy płynąć w deszczu, jak i ostrym słońcem.
Odczuwanie zimna na wodzie jest dużo silniejsze niż na lądzie, dlatego w bagażu powinny znaleźć się miedzy innymi :
1. Sztormiak, który jest ideałem, albo przynajmniej dobra kurtka  przeciwdeszczowa.
Proponujemy również zabrać małą składaną parasolkę z którą wychodzimy na ląd. Bardzo przydatna.
2. Ciepły sweter oraz polar (noce na Mazurach potrafią być chłodne).
3. Dwie pary długich spodni ( bo co będzie jak się jedne podrą ? )
4. Wełniana czapeczka, a dla osób wrażliwych na wiatr, szalik ( to nie żart )
5. Czapka przeciwsłoneczna lub kapelusz który chroni zarówno przed słońcem, jak i deszczem.
6. Buty sportowe typu adidas, tenisówki, sandały (z zapinaną piętą), klapki pod prysznic, buty do kąpieli w jeziorze, bo na dnie jeziora jest dużo dziwnych rzeczy oraz kalosze. Wszystkie buty na miękkiej podeszwie. W czasie żeglugi nie chodzimy po jachcie na boso ani w klapkach, bez zapinanej pięty, bo mieliśmy już przypadki poważnych skaleczeń gołej stopy oraz poślizgnięcia się i skręceń kostki.
7. Rękawiczki żeglarskie są przydatne, ale nie są konieczne (najlepsze są takie bez palców), ale nie typu „ogrodowe wampirki”.
Reszta ubrań według uznania.
Każdy na jachcie będzie miał miejsce na swoje osobiste rzeczy, jaskółka (na burcie) oraz bakista (pod spaniem). Prosimy o posegregowanie swoich rzeczy i spakowanie ich do małych, nie szeleszczących reklamówek. Małe paczki ułatwią rozlokowanie rzeczy na jachcie. Duże torby podróżne, walizki i plecaki, w których przywozimy swoje rzeczy, zostawiamy w samochodach. Na jachtach nie ma na nie miejsca. Można zabrać wieszaki na ubrania (takie jak w szafie). Wygodnie na nich się wiesza sztormiak lub ręcznik do wysuszenia. Na rejsie nie ma możliwości prania i suszenia, należy więc zabrać odpowiednią ilość garderoby, a szczególnie bielizny osobistej. Pamiętajmy jednak, że ilość miejsca na jachcie jest spora ale jednak ograniczona, a wyjazd to tylko tydzień.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE.
Każdy uczestnik musi posiadać: śpiwór (może być z poszewką), prześcieradło ( raczej bez ściągaczy/gumek), poduszkę typu „jasiek” oraz miękką torbę/pokrowiec, w którą w ciągu dnia należy chować pościel.

Należy też zabrać:
1. latarkę z zapasem baterii,
2. krem z mocnym filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne,
3. środek przeciwko komarom i kleszczom (krem, spray, świece, ewentualnie haczyki do szybkiego wyjmowania kleszczy),
4. smycz (sznurek) zabezpieczająca telefon i okulary przed wpadnięciem do wody,
5. wodoodporny pokrowiec na telefon i dokumenty.
Można też zabrać swój ulubiony kubek do herbaty, ulubiony nóż, aparat fotograficzny i kamerę aby uwiecznić swoją żeglarską przygodę. Zabieranie laptopa jest bez sensu ale warto zabrać pendriva do zgrania zdjęć. Za utratę lub zniszczenie rzeczy osobistych Uczestników Organizator nie ponosi odpowiedzialności.

OGNISKO
Wieczory najczęściej spędzamy przy ogniskach, dlatego wszelkie instrumenty typu gitara, organki lub inny niewielki instrument muzyczny są mile widziane. Znamy sporą ilość szant i piosenek turystycznych, a śpiewniki z utworami będą na rejsie dostępne. Proponujemy NALEGAMY aby zabrać składane krzesełko turystyczne, absolutnie konieczne podczas ognisk i pikników na lądzie.
Krzesełko nie może być za duże, żeby zmieściło się na jachcie.

UŻYWKI
Picie alkoholu oraz używanie innych środków odurzających w trakcie żeglugi po jeziorze jest zabronione. Uczestnik rejsu będący w stanie nietrzeźwym nie zostanie dopuszczony do żeglowania. Nieprzestrzeganie zakazu spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających podczas żeglugi i próby pływania w stanie nietrzeźwym będzie traktowane jako działanie zagrażające bezpieczeństwu załogi i może skutkować wydaleniem dyscyplinarnym uczestnika z rejsu, bez prawa zwrotu poniesionych opłat. Nie znaczy to oczywiście, że podczas postoju, przy ognisku lub do posiłku nie można wypić piwa czy drinka, jednakże należy to robić w rozsądnych ilościach, aby w stanie trzeźwości być gotowym do wypłynięcia. W kabinach jachtów obowiązuje zupełny zakaz palenia papierosów oraz e-papierosów. Można to robić poza kabiną.

OPŁATY DODATKOWE
Przykładowe ceny usług w portach:
Opłata parkingowa za samochód 10zł/doba.
Prysznic 8-12 zł, toaleta 2 zł, ładowanie telefonu lub tabletu 2-5 zł. Płatność wyłącznie gotówką !!! W niektórych portach trzeba się liczyć z opłatami za drewno na ognisko (to nie żart). Podstawą na Mazurach jest nadal gotówka. Nie liczcie na bankomaty, jest ich bardzo mało. Możliwość płacenia kartą płatniczą na mazurach jest możliwa ale nadal ograniczona, a wypłata pieniędzy z bankomatów prawie nierealna. Proszę zabrać gotówkę (drobne!!!!) i nie liczyć na bankomaty.

KOMUNIKACJA
W większości odwiedzanych miejsc jest dobry zasięg sieci komórkowych.
Dostęp do internetu jest jednak dość ograniczony. Ładowanie telefonów i innych urządzeń elektronicznych na jachtach jest możliwe wyłacznie podczas postoju w portach. Ładowanie odbywa się wyłącznie w większych portach (co 2-3dni), należy więc oszczędzać baterie (np. wyłączać telefon w nocy) lub mieć PowerBank. Na rejs nie warto zabierać laptopów.

SPRZĄTANIE JACHTU NA ZAKOŃCZENIE REJSU.
Jachty na początku rejsu są wysprzątane i w takim samym stanie trzeba je zostawić załodze następnej. Trzeba więc wykonać kilka czynności porządkowych, które będą przedstawione uczestnikom już na rejsie.
Najczęściej wszyscy załoganci wykonują razem te czynności i wtedy sprzątnięcie jachtu dla każdego uczestnika to stosunkowo niewielka praca. Czasem jednak z różnych powodów (np. zdrowotnych lub awaryjny wcześniejszy wyjazd) jakiś uczestnik nie może dołączyć się do wspólnej pracy. W tej sytuacji z kaucji zostanie mu potrącona kwota 100zł.

ZDJĘCIA I FILMY
Na rejsie wiele osób robi zdjęcia i filmy. Osoby, które nie wyrażają zgody na publikowanie swoich wizerunków na portalach typu Facebook lub innych, proszone są o poinformowanie o tym wszystkich uczestników pierwszego dnia rejsu oraz o unikanie sytuacji w których zdjęcia będą im robione. Brak takiego zastrzeżenia będzie uważane za wyrażenie zgody na publikacje. Na koniec rejsu w miarę możliwości technicznych od tych, którzy robili zdjęcia i zechcą je udostępnić do wspólnego użytkowania zgrywamy zdjęcia na firmowego laptopa. W tym celu potrzebne są przewody USB do połączenia aparatu/telefonu z laptopem (nie każda karta pamięci pasuje do laptopa). Każdemu kto udostępni nam swoje zdjęcia możemy przegrać komplet zdjęć, ale wyłącznie na pamięci zewnętrzne ( pendrive, karta pamięci, itp.) Pamięć zewnętrzna musi być zupełnie pusta, sformatowana, sprawdzona antywirusem i przygotowana na przyjęcie 5-6GB, gdyż tyle zdjęć bywa robionych na jednym rejsie. Nie będzie czasu na indywidualne ozyszczenie/porządkowanie/odwirusowywanie …. każdej pamięci. Jeśli nośnik nie będzie przygotowany, to nie damy rady przegrać zdjęć.
Nie nagrywamy zdjęć na płyty CD lub DVD ani też na komórki. Obowiazuje zasada: Nie dasz nam swoich fotek, to nie dostaniesz zdjęć od innych osób.

KONTAKT ;
Wojtek Jakubowski jachtowy sternik morski
Tel. 601-589-287
Mail: zeglujznami_jakubowskiwojciech@wp.pl