Terminy

Terminy  2018
Terminy i wolne miejsca na dzień 09 sierpnia 2018.
Nie jestem w stanie podawać ilości wolnych miejsc, gdyż ich stan maleje w sposób dynamiczny.
Jeśli chcesz się dowiedzieć precyzyjnie to dzwoń .   Wojtek ...tel. 603 129 363
08

KONTAKT ......    Wojtek Jakubowski   tel : 603 129 363  
                                                        Mail :  zeglujznami_jakubowskiwojciech@wp.pl 


Kim jest .... KOMODOR … jest to zwyczajowa nazwa pełnionej funkcji, a nie stopień wojskowy marynarki wojennej.
Przyjęliśmy w Agencji takie nazewnictwo funkcji, zgodnie z tradycją Łódzkiego Harcerstwa Wodniackiego, bo tytuł zgodny z Ustawą o Żegludze Śródlądowej brzmiałby bardzo groteskowo …. KIEROWNIK REJSU…

Historia stopnia Komodor :
W epoce żagla w Royal Navy była to nazwa pełnionej funkcji a nie rangi/stopnia, nadawana tylko na czas dowodzenia kilkoma okrętami (dowódcy zespołu, minimum dwóch jednostek), Nie dało się być komodorem jednego okrętu !
Aby pełnić funkcję komodora, nie trzeba było mieć wojskowego stopnia komandora.
Początki nazwy sięgają 1652 roku, gdy Holendrzy, podczas wojny z Brytyjczykami uznali potrzebę utworzenia stopnia dla oficerów dowodzących kilkoma jednostkami, jednak nie chcieli mianować więcej admirałów, aby uniknąć płacenia adekwatnego do stopnia admirała uposażenia. W 1689 roku Wilhelm III Orleański wprowadził ten stopień do floty brytyjskiej. W późniejszym okresie (aż do pierwszej połowy XX wieku) tytułu komodora zaczęto również używać jako tytułu grzecznościowego najstarszego kapitana danego armatora w flocie pasażerskiej lub handlowej.
W czasie wojny secesyjnej w marynarce USA używano go jako tytułu honorowego dla oficerów nieposiadających stopnia admiralskiego, a dowodzących czasowo zespołem co najmniej dwóch jednostek.
W latach 1862 -1899 tytuł komodora był oficjalnym stopniem wojskowym w Marynarce Stanów Zjednoczonych. Status ten przywrócono również na krótko w okresie drugiej wojny światowej. W Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych nie jest już używany.
 
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem